NAVI zostało mistrzem ESL Pro League Season 20

NAVI zostało mistrzami ESL Pro League Season 20, pokonując Eternal Fire 3-2 na kartach w wielkim finale w bardzo zaciętej bitwie. Dzięki wygranej, kapitan NAVI, Aleksi „Aleksib” Virolainen straci klątwę finałów BO5.

Szczegóły klątwy BO5

W społeczności istnieje klątwa, która w rzeczywistości uniemożliwia Aleksibowi wygranie wielkiego finału w formacie BO5. Wcześniej przegrał 7 finałów BO5 w różnych składach, co nie może nie mówić o klątwie. Według większości analityków i ekspertów dzisiejszy dzień był dniem na pokonanie klątwy.

Szczegóły finału

Pierwszą mapą był Nuke, wybór NAVI, gdzie mieli dobrą pierwszą połowę, w której udało im się zdobyć 5 rund w ataku, ale ich obrona nie spisała się dobrze. Pomimo zwycięstwa Ihora „w0nderful” Zhdanova przy stanie 5-10, drużyna zdołała zdobyć jeszcze dwie rundy i przegrała 8-13.

Drugi był Anubis, pick EF, który miał tę najlepszą kartę i w pierwszej połowie udało im się wrócić do gry po miażdżącym początku. Przegrywali 7-2, ale udało im się wrócić i zakończyć połowę 5-7, w drugiej połowie udało im się zdobyć dobrą serię 4 rund, ale odpowiedział na to Mihai „iM” Ivan, który niemal w pojedynkę zdołał wygrać mapę. Ostatecznie NAVI wygrało z bliskim wynikiem 13-11.

Trzeci był Ancient, wybór NAVI, gdzie udało im się zdobyć 7 rund w pierwszej połowie, ale w drugiej połowie w rundzie pistoletowej b1t był w stanie pokazać świetne zabójstwa. Gra była bliska w drugiej połowie i zakończyła się 6-6, ale NAVI wystarczyło, aby wygrać i prowadzili w serii 2-1.

Czwarty był Inferno, wybór EF, gdzie pokazali solidny start i byli w stanie zakończyć połowę wynikiem 8-4 na swoją korzyść. W drugiej połowie po prostu po mistrzowsku doprowadzili grę do końca i wygrali 13-4.

Ostatni był Dust 2, gdzie EF rozpoczął pierwszą połowę z pewnością siebie, ale oddał ją w drugiej połowie i zakończył pierwszą połowę wynikiem 7-5 na korzyść NAVI. W drugiej połowie NAVI miało świetny występ, wygrywając 13-10.

Walka o Intel Grand Slam

Dzięki zwycięstwu w ESL Pro League Season 20, NAVI walczy o kolejny tytuł, taki jak Intel Grand Slam Season 5. Główną nagrodą jest 1 000 000 USD, która zostanie przyznana jednej drużynie, która wygra cztery turnieje ESL Dash 1 w ciągu najbliższych dziesięciu.

Poprzedni zdobywcy tytułu to Astralis 2018, Team Liquid 2019, NAVI 2021, FaZe 2023, jeśli wygrają w tym sezonie, NAVI może stać się jedyną organizacją, która dwukrotnie zdobędzie tytuł.